Jak správně vybrat boty na běžky?

Když si konečně vyberete ty pravé běžky a správně dlouhé hůlky potřebujete ještě běžkařské boty. Abyste se mohli vypravit do bílé stopy a nemuseli se po pár metrech zase vrátit domů, je potřeba si vybrat běžkařské boty, které vám padnou, budou vyhovovat vašemu stylu běžkování a také budou kompatibilní s vázáním na vašich běžkách.

Jak už je vám asi jasné, výběru běžeckých bot je třeba věnovat dostatek pozornosti. Abyste nemuseli tápat v tom, jaké boty si pořídit, máme pro vás tipy, které vám pomohou. Poradíme vám, co byste měli sledovat a podle čeho boty na běžky vybírat. Zásadní je volba velikosti, protože za špatný výběr můžete zaplatit puchýři, odřeninami nohou nebo zimou. Zároveň je vhodné ujasnit si, jaký styl běžkování je váš oblíbený a jaké budete mít vázání – jestli NNN nebo SNS. Podle těchto údajů si snadno vyberete ty správné boty. Proto byste si na začátku měli odpovědět na dvě zásadní otázky:

  1. jakou techniku jízdy preferujete a kde budete běžkovat (bruslení, klasika, kombinovaná technika, upravené tratě, volný terén – backcountry)
  2. jak dobrý běžkař jste (začátečník / turista, sportovní běžkař, závodník)

Jaký zvolit typ bot na běžky?

Už znáte odpovědi? Pak se pojďme podívat, čím se jednotlivé typy běžkařských bot od sebe liší. Běžkařské boty se podle toho dají rozdělit do tří kategorií.

Boty na klasiku

Boty na klasiku jsou určené pro klasickou jízdu v bílé stopě. A poznáte je podle toho, že končí pod kotníkem, aby při jízdě umožnily maximální rozsah pohybu kotníku. Mají pružnou podrážku, díky které se bota bez problému ohne při odrazu ve stopě. V přední části je podrážka měkká a díky tomu umožňuje dobrý odraz. Pata je však pevná a obvykle vyztužená pevným plastem (u závodních modelů i karbonem), aby noha v botě dobře seděla.

 

Skate boty na běžky

Skate boty nebo také boty na bruslení jsou vyšší. Boty mají pevnou podrážku a konstrukci kolem kotníku. Tyto konstrukční prvky zajišťují, že je noha zafixována v botě až po kotník a lyžař má tak odraz pod naprostou kontrolou. Pro bruslení je kvalita bot určující, proto věnujte jejich výběru velkou pozornost. Pamatujte si, že čím je podrážka tvrdší, tím je to pro bruslení lepší.

 

Combi boty na běžky

Kombinované boty jsou univerzální boty, které v sobě kombinují vlastnosti bot na klasiku a bot na skate. Díky tomu jsou vhodné pro běžkaře, kteří nemají vyhraněný styl. Jejich konstrukce fixuje kotník podobně jako skate boty, ale zároveň mají pružnou podrážku, díky které lze ohnout chodidlo pro odraz při jízdě na klasických běžkách. 

 

Boty pro běžkování ve volném terénu

Tento speciální styl běžkování si žádá trochu jiné vlastnosti než tři hlavní typy bot na běžky. Boty na backcountry běžky se podobají kombi botám, ale jsou vyšší, aby do nich nepadal sníh při jízdě v hlubokém sněhu.

Backcountry boty se vyrábí z odolnějších a nepromokavých materiálů a jejich podrážka je u některých modelů uzpůsobena i na chůzi v terénu.

Pozor, backcountry vybavení používá jiný systém vázání, než standardní běžky a proto tuto výbavu nemůžete vzájemně kombinovat!

Boty na běžky podle výkonnosti běžkaře

V tomto případě je potřeba si sáhnout do svědomí a vybrat si boty na běžky podle toho, jak dobří jste běžkaři a také podle toho kolik máte zkušeností.

Rekreační boty na běžky

Při turistickém nebo také rekreačním běžkování je potřeba myslet na pohodlí a teplo. Už nemusíte tolik řešit tuhost podrážky a váhu bot. Turistické boty tak budou primárně hodně zateplené, měkké a poměrně široké, pro co největší komfort.

Sportovní boty na běžky 

Boty na sportovní běžkování jsou na pomezí mezi rekreačními a výkonnostními botami na běžky. Z první skupiny si berou pohodlí a přiměřené zateplení a od závodních bot si berou technické prvky a technologie výroby. Sportovní boty na běžky jsou vhodné pro aktivní běžkaře, užší a pevnější fit zajišťuje lepší vedení lyže a lepší přenos síly, aniž by vás ochudily o tepelný komfort při celodenní túře.
 

Výkonnostní a závodní boty na běžky

U těchto bot je na prvním místě maximální výkon, často se používají pokročilé materiály jako je karbon a kevlar. Boty jsou maximálně lehké, ale tuhé na místech, kde je to třeba. Klíčové je, aby boty dokonale seděly. Zateplení bot se řeší minimálně, protože zateplovací vrstvy boty změkčují, a to není žádoucí. Špičkový přenos síly a vedení lyže zajistí, že veškerá vložená energie se vám vrátí v podobě dynamického odrazu a špičkové rychlosti.

Kompatibilita bot s běžkařským vázáním

Možná máte zkušenost se starými typy běžek, kde často docházelo k došlapu paty mimo lyži. Proto se vyvinula nová vázání, která tomu zabraňují. Moderní vázání jsou vybavena jednou nebo dvěma drážkami. To je také určující pro výběr bot na běžky, aby vše správně fungovalo, musí být boty i běžky kompatibilní. Proto je třeba se podívat, jestli potřebujete boty na běžky SNS nebo NNN.
 
Běžně se setkáte s vázáním Salomon SNS (jedna drážka), nebo Rottefella NNN (dvě drážky). Systém SNS je doménou značky Salomon, pro systém NNN vyrábí boty na běžky firmy jako např. Atomic, Alpina, Fischer, Madshus nebo Rossignol a další.

Vázání SNS / SNS Pilot

Systém SNS od firmy Salomon poznáte podle jedné široké podélné drážky, která zapadá do širokého výstupku na vázání. Systém SNS může mít jednu(SNS Profil) nebo dvě ocelové hrazdičky(SNS Pilot) a vázání se na lyže upevňují navrtáním do montážních bodů. Boty a vázání na Systém SNS / SNS Pilot se již v současnosti pouze doprodávají, jejich výroba byla ukončena na přelomu roku 2021/2022.

Jak správně vybrat boty na běžky?

Vázání Prolink / NNN

Systém Prolink se vyznačuje dvěma podélnými drážkami na botě, které odpovídají dvěma vodícím výstupkům na vázání. Systém Prolink používají boty a vázání značek Salomon a Atomic, tento systém je 100% kompatibilní s vázáními typu NNN, známými také pod označením Rottefella, případně u značek Fischer a Rossignol se používá také název Turnamic. Jedná se o jednu normu, pod kterou spadají v dnešní době již prakticky všechny boty na trhu, můžete tak snadno kombinovat boty a lyže s vázáním různých výrobců.

Jak správně vybrat boty na běžky?

Vázání Prolink se na lyže mohou uchytit navrtáním, jsou tak kompatibilní i se staršími lyžemi. Na moderních běžkách se vázání uchycují na montážní desku PSP, kam je stačí nasunout. Na vyšších modelech se setkáte s vázáním typu Prolink ShiftIN, které umožňuje snadné posouvání pro doladění odrazu a skluzu.

Jak vybrat správnou velikost boty na běžky?

Jakmile si uděláte jasno v tom, jaký typ boty si pořídíte, pak je potřeba vybrat správnou velikost. Běžecké boty vybírejte cca o půl čísla větší, než je vaše skutečná velikost. V botě byste totiž měli mít prostor pro případné napuchnutí nohy při běhu, palec by se nikdy neměl dotýkat špičky boty. Bota by ale nikdy neměla být tak velká, že by se v ní pohyboval kotník. Jiný model nebo menší velikost zvolte i v případě, že máte pocit, že se vám bota vyzouvá. Pro snazší výběr velikosti vám u každého modelu boty poskytujeme velikostní tabulku v několika různých měrných soustavách (US / UK / EU / cm).

S velikostí bot se však pojí i výběr modelu bot, ty se vyrábí podle různých tvarů kopyt (úzká pata, vysoký nebo nízký nárt, široká noha, …). Z tohoto důvodu byste měli zkoušet více modelů od různých značek, najdete tak model, který vám bude nejvíce vyhovovat. Toho se držte při výběru dětských, dámských i pánských bot na běžky.

Shrnutí

  • Při koupi nové výbavy na běžky začněte botami. Vyberte takové, které vám nejlépe sednou, a následně jim přizpůsobte výběr vázání.
  • Boty na běžky musí být kompatibilní s vázáním.
  • Zásadní je správná velikost, typ bot a vaše výkonnost.