Pokud se věnujete běžkování alespoň okrajově, jistě jste už slyšeli o běžkách se skinem. Ty se staly hitem posledních let především mezi rekreačními běžkaři. SkinTec běžky jsou však vhodné i pro sportovní a závodní běžkaře. Jak si vybrat skin běžky, které vám budou nejvíce vyhovovat se dozvíte v našem článku.
Než se dostaneme k samotnému výběru běžek se skinem, podíváme se na to, jak se tato technologie vyvinula. Současné technologii mohérových pásů totiž předcházelo několik více či méně úspěšných pokusů o výrobu běžek s protiskluzem.
Běžky s tuleními pásy
Tulení pásy, které nejspíš znáte od skialpinistických lyží, se u běžek příliš neosvědčily. Pásy na celé skluznici totiž běžky zpomalují, a proto jejich celoplošné zakrytí není žádoucí. Je to proto, že skluzná část lyže musí zůstat „volná“, aby lyže správně fungovala a měla správný skluz. V současnosti tedy seženete pouze tulení pásy určené pro backcountry běžky.
Běžky se šupinami
Běžky s mohérovými pásy se vyráběly ve větším množství již v 70. letech minulého století. Jenomže mezi turisty si větší oblibu získaly běžky se šupinami. Důvod byl logický – tehdejší technologie neumožňovaly výrobu běžek různých tvrdostí, která je pro správnou funkci běžek se skinem zásadní. Jízda na nich tedy nevyhovovala všem. Oproti tomu šupinové běžky nabízí pohodlí při stoupání širšímu spektru hobby běžkařů, kteří si rádi užívají lehkou zimní turistiku na běžkách. Velmi dobře poslouží i seniorům při jejich výletech za krásou zimní přírody nebo při přesunech od jedné horské chaty ke druhé.
Stoupací pásy
Klasické stoupací pásy se funkci mohéru přiblížily asi nejvíc, ale pořád to nebylo ono. Stoupací pásy se lepily přímo do stoupací komory skluznice, nebylo tedy nutné používat stoupací vosky. Odolnost těchto pásů však nebyla neomezená a bylo potřeba je často měnit.
Běžky s mohérem
V roce 2002 se objevil SkinTec na Olympiádě v Salt Lake City, kde tuto technologii jako první představila značka Atomic. O 9 let později se dostaly běžky se skinem i do obchodů a postupně se do jejich výroby pustily i další značky. Běžky se skinem jsou skvělým řešením pro běžkaře, kteří si nechtějí lámat hlavu s mazáním. Při odrazu jemný mohérový chlup drhne, zatímco při pohybu vpřed klouže. Běžky tak umožní svižnou jízdu vpřed a zároveň pohodlný odraz.
Mohér je textilní vlákno, vyrobené ze srsti angorské kozy. Mohérové pásy se obohacují o nylonová vlákna, která zajišťují vyšší mechanickou odolnost. Dražší běžky se dodávají s kvalitními 100% mohérovými pásy. Levnější běžky mívají pásy vyrobené z mixu přírodních a syntetických vláken. Běžky s mohérovými pásy jsou již z výroby těmito pásy vybaveny.
Konstrukce lyže je celkově odlišná od klasických běžek. Kromě výřezu ve skluznici, kam se pásy v továrně nalepí, má i jiné jádro a jinak stavěnou klenbu stoupací komory. Ta je symetrická a výrazně kratší, než stoupací komora u lyží, které jsou určené pro stoupací vosky a klistry. Mohérové pásy vydrží stovky, v ideálních podmínkách až 1500 kilometrů. Je však nutné o pásy správně pečovat a pravidelně je čistit.
Péče o skinové lyže je snadná a rychlá. Jak pečovat o mohérové pásy, se dozvíte v našem článku věnovanému právě údržbě lyží se skiny.
Turistické běžky se skinem
Pro běžkaře turisty nebo začátečníky jsou běžky se skinem skvělou volbou. Nemusíte řešit, co, kdy a jak namazat. Skin běžky se totiž hodí téměř do všech sněhových podmínek. Turistické skin běžky jsou perfektní i pro začátečníky, kteří si chtějí běžkování osahat a chystají se na klasické běžecké lyžování. Jen musí počítat se tím, že odraz je na nich trochu náročnější.
Rekreační lyžaři by si měli vybírat spíše měkčí varianty skin běžek, které nevyžadují tak precizní techniku. Při výběru běžek se skinem je stěžejní váha lyžaře. Pro výběr těch nejlepších běžek pro vás se vždy dívejte do tabulky velikostí výrobce. Tyto tabulky uvádíme u každého modelu běžek v naší nabídce, případně se na nás neváhejte obrátit, rádi vám s výběrem poradíme. Zorientovat se můžete také s pomocí našeho článku věnovanému výběru správné délky běžek.
V této kategorii pro vás vybíráme: Salomon Snowscape 9 Skin, Salomon Aero 7 eSkin, Atomic PRO C1 SkinTec, Atomic Savor SkinTec
Sportovní skin běžky
Běžky se skinem nejsou pouze pro turisty. Velmi dobře poslouží i sportovně či výkonnostně zaměřeným lyžařům. Skluz běžek se skinem je totiž podstatně lepší než u běžek se šupinami nebo klasických běžek. I u sportovních běžek je třeba si vybírat podle váhy lyžaře. Příliš měkké běžky by vám totiž nejely a příliš tvrdé by znesnadňovaly odraz.
V této kategorii pro vás vybíráme: Atomic PRO C2 SkinTec, Atomic PRO C3 SkinTec, Salomon RC8 eSkin, Salomon Aero 9 eSkin
Závodní běžky se skinem
Závodníci sahají ke SkinTech běžkám především za složitých podmínek na mazání. Oblíbené jsou především při jarních závodech, kdy je na trati možné potkat vše od prašanu přes firn po totální vodu. I tady je důležité vybrat lyže dobře na svou váhu. Závodní modely jsou vybaveny vázáním, které umožňuje při jízdě posouvat těžiště, a tím buď zlepšit skluz, nebo naopak odraz.
V této kategorii pro vás vybíráme: Atomic Redster C7 SkinTec, Atomic Redster C9 SkinTec, Salomon RC10 eSkin, Salomon S/MAX eSkin
Shrnutí
- Běžky se skinem jsou ideálním řešením pro začátečníky.
- Nemusí se mazat stoupacími vosky a klistry a odpadá tím i zdlouhavé čištění.
- SkinTec běžky jsou vhodné do proměnlivých podmínek.
- Údržba je velmi jednoduchá a rychlá.
- Běžky se skinem je nutné vybírat podle váhy.